Jest decyzja rady miasta. Pomnik „Agatona” stanie na Powiślu

Rada m.st. Warszawy wyraziła zgodę na zlokalizowanie pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego „Agatona” na rogu ulic Karowej i Browarnej, na skwerze noszącym jego imię. Monument – poświęcony powstańczej legendzie, a zarazem jednemu z najważniejszych architektów odbudowy stolicy po II wojnie światowej – powstanie z inicjatywy Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego i Związku Powstańców Warszawskich. Uroczystość odsłonięcia pomnika zaplanowano na 2 sierpnia 2020 r., w trakcie oficjalnych obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Pomnik Stanisława Jankowskiego będzie dopiero drugim w Warszawie, po pomniku gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego ps. „Motyl”, indywidualnym upamiętnieniem bohatera heroicznego zrywu niepodległościowego z 1944 r., także zrealizowanym przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. – „Agaton” bez wątpliwości zasługuje na trwałą obecność w naszym mieście. To nie tylko bohater, który walczył o naszą stolicę w trakcie Powstania Warszawskiego, ale także wybitny architekt i urbanista. Dzięki niemu powstała niebywale nowoczesna, jak na ówczesne czasy, trasa W-Z do dziś będąca jedną z wizytówek Warszawy – zaznacza Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Jak podkreślają Powstańcy, „Agaton” pełnił niezwykle ważną rolę w walce z niemieckim okupantem. – Stanisław Jankowski brał udział już w kampanii wrześniowej. Później, przez Francję, trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie skończył szkołę oficerów wywiadu. W 1942 r., jako jeden z „cichociemnych”, znalazł się w Polsce. Kierował Wydziałem Legalizacji i Techniki w Oddziale II Komendy Głównej Armii Krajowej. To było niezwykle trudne i ryzykowne zadanie, gdyż jego komórka odpowiadała za dostarczanie fałszywych dokumentów tym, którzy walczyli z Niemcami. Bez „Agatona” walka ta byłaby o wiele trudniejsza, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwa – wskazuje Zbigniew Galperyn ps. „Antek”, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, uważa, że pamięć o bohaterach stolicy jest ważna dla wszystkich radnych. – Rolą miasta jest oddawanie czci tym, którzy istotnie wpłynęli na przestrzeń, w której żyjemy. Stanisław Jankowski zasługuje na naszą pamięć, zarówno za walkę, jak i późniejszą odbudowę Warszawy z powojennych zgliszczy. Cieszy, że w takich chwilach potrafimy pokazać, że pamięć o bohaterach stolicy jest ponad podziałami, które na co dzień dominują w przestrzeni publicznej – dodaje Ewa Malinowska-Grupińska.

Projekt pomnika Stanisława Jankowskiego powstaje w pracowni wybitnego rzeźbiarza, prof. Antoniego Janusza Pastwy. Jest on m.in. współtwórcą kwadrygi Apollina na frontonie Teatru Wielkiego w Warszawie, a w 2011 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Sam monument będzie miał 3 metry wysokości i zostanie wykonany z szarego granitu. Całość powstanie z jednego bloku – postać będzie lekko chropowata, a lico ściany, boki i tył szlifowane.

Projekt pomnika zostanie zrealizowany przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego dzięki finansowemu wsparciu Polskiego Związku Firm Deweloperskich  oraz zrzeszonych w nim wiodących przedsiębiorstw z branży budowlanej. Jego budowa została już pozytywnie zaopiniowana przez Biuro Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Odsłonicie ma nastąpić 2 sierpnia 2020 r., podczas oficjalnych obchodów 76. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Kontakt

Monika Sarnecka
E-mail: biuroprasowe@fpbp.pl
Telefon: +48 607 242 252

[fts_twitter twitter_name=pamieci tweets_count=6 twitter_height=200px cover_photo=yes stats_bar=yes show_retweets=yes show_replies=yes]