Przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich oraz Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego spotkali się pod pomnikiem „Kobietom Powstania Warszawskiego”, gdzie oddali hołd bohaterkom stolicy. W trakcie wydarzenia społecznicy i powstańcy warszawscy przypomnieli, że największymi ofiarami wojny są bezbronne kobiety i dzieci. To nawiązanie do dramatu w Ukrainie.

8 marca 2022 r., w Dzień Kobiet, społecznicy i powstańcy warszawscy ze Związku Powstańców Warszawskich oraz Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oddali hołd bohaterkom Warszawy pod pomnikiem „Kobietom Powstania Warszawskiego”. Wydarzenie odnosiło się także do wojny w Ukrainie, w której miliony kobiet i dzieci doświadczają dramatu.
Spotkamy się w czasie, kiedy wiele osób przeżywa najgorsze w ich życiu chwile. Warszawa 78. Lat temu przechodziła przez piekło powstania warszawskiego. Stolica Polski pamięta głód, śmierć, płacz i wielką krzywdę dzieci oraz kobiet. Ten sam los doświadczają teraz obywatele Ukrainy. Jesteśmy z nimi całym sercem – zaznacza Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Jak zwrócił uwagę Jerzy Substyk ps. „Jurny”, Warszawa, której ludność cywilna tak wiele wycierpiała podczas II wojny światowej, powinna jak najmocniej pomagać uchodźcom. – Jesteśmy dumni z pomocy, którą Polacy ofiarowują matkom i dzieciom. W Dniu Kobiet pragnę zaapelować do wszystkich warszawiaków, aby kontynuowali wielką akcję wsparcia ludności cywilnej. Pomagajmy kobietom, które niosą teraz cały bagaż utrzymania dzieci. Pomagajmy kobietom, które niosą za sobą wielką traumę. Nie zapominajmy o swojej przeszłości i o tym, że na tej ziemi podobne dramaty się rozgrywały – podkreśla Jerzy Substyk ps. „Jurny”, członek zarządu Związku Powstańców Warszawskich.

Pomnik „Kobietom Powstania Warszawskiego” odsłonięty został 2 października 2021 r. Ufundowała go Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.