U zbiegu ulic Miłej i al. Jana Pawła II na warszawskiej Woli odsłonięto mural Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. Motyl, przedstawiający jego postać z czasu Powstania Warszawskiego, gdy był kapitanem Armii Krajowej. Za projektem stoi Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, która w ten sposób chciała przypomnieć jednego z najbardziej zasłużonych Powstańców Warszawskich.

Mural został zrealizowany na budynku przy al. Jana Pawła II 61, róg Miłej na warszawskiej Woli, która była pierwszym etapem powstańczych walk Zbigniewa Ścibor-Rylskiego. To właśnie walcząc na Woli wykazał się on bezprzykładną odwagą – za bój o utrzymanie barykady na ul. Karolkowej dowódca batalionu „Czata 49” mjr Tadeusz Runge ps. „Witold”,17 sierpnia 1944 r. wystąpił z wnioskiem o awansowanie por. „Motyla” na stopień kapitana oraz o odznaczenie go Krzyżem Virtuti Militari V kl.

Uroczyste odsłonięcie muralu odbyło się w przededniu 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w obecności przedstawicieli środowiska powstańców warszawskich i władz samorządowych, w tym m.in. wiceprezydenta m.st. Warszawy Tomasza Bratka, przewodniczącej Rady m.st. Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej oraz burmistrza dzielnicy Wola Krzysztofa Strzałkowskiego.

Na muralu został umieszczony fragment jednej z powojennych wypowiedzi „Motyla”: „Powstanie Warszawskie to była walka o godną Polskę wśród narodów Europy i Świata”

Zależało nam, aby upamiętnić jego osobę, ale także podkreślić przesłanie, które przez lata przekazywał nam wszystkim. W sferze publicznej i w prywatnych rozmowach podkreślał tragizm wojny. Wiedział ile wycierpiała ludność cywilna podczas sierpniowego zrywu, dlatego tak mocno i głośno wołał do przyszłych pokoleń, aby nie dopuścić do kolejnych wojen. Chciał silnej Polski w Europie, która będzie zjednoczona i wolna od konfliktów – mówił Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski był jednym z najbardziej rozpoznawalnych i zasłużonych weteranów w Polsce. Podczas Powstania Warszawskiego dowodził kompanią „Motyl” w Batalionie „Czata 49” Zgrupowania „Radosław” pod dowództwem ppłk. Jana Mazurkiewicza. Jako dowódca kompanii przeszedł cały szlak bojowy swojego batalionu, najpierw z Woli na Stare Miasto, skąd kanałami przedostał się do Śródmieścia i dalej na Górny Czerniaków (Powiśle Czerniakowskie), kanałami na Mokotów i następnie znów do Śródmieścia. Po wojnie Zbigniew Ścibor-Rylski był inicjatorem i wieloletnim Prezesem Związku Powstańców Warszawskich. W 2005 r. został awansowany na stopień generała brygady.

Mural powstał dzięki wsparciu: BBI Development S.A., Dom Development S.A., Spółdzielni Budowlano Mieszkaniowej DEMBUD, “Społem” WSS Wola. Za projekt i wykonanie odpowiada  „Stacja Muranów” z Adamem Walasem na czele.