Zofia Bogdan z d. Słowikowska w czasie okupacji jako pielęgniarka służyła w Polskim Wojskowym Szpitalu Maltańskim w Warszawie. Pełniła w nim służbę zarówno podczas obrony Warszawy w 1939 roku, jak i przez okres okupacji niemieckiej, w tym Powstania Warszawskiego. Dziś jako jeden z ostatnich żyjących, bohaterskich świadków tragicznych czasów II wojny światowej, otrzymała od społeczników złoty medal „pro Merito Melitensi” oraz medal „Pamiętam, pomagam”.
Działalność charytatywna i szpitalnicza oraz pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego połączyły dwie organizacje społeczne przy upamiętnieniu bohaterki II wojny światowej. Chodzi o Zofię Bogdan, dziś 104-letnią emerytkę, której historia zasługuje na przypomnienie. Już podczas oblężenia stolicy, jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Słowikowska, jako ochotniczka zgłosiła się do służby w Polskim Wojskowym Szpitalu Maltańskim, który został utworzony przez Związek Polskich Kawalerów Maltańskich zaraz po napaści Niemiec na Polskę. Pełniła w nim służbę jako pielęgniarka zarówno podczas obrony Warszawy w 1939 r., jak też przez okres okupacji niemieckiej, w tym Powstania Warszawskiego.
Oprócz pracy w szpitalu działała również w konspiracji pod pseudonimem Zojda. Jej rolą było szkolenie sanitariuszek, ale także udział jako pomoc medyczna w powstańczych akcjach, w tym zdobyciu PAST-y. Po upadku Powstania Warszawskiego została ewakuowana wraz z personelem szpitala do obozu szpitalnego na terenie Zakładów Akumulatorowych „Tudor” w Piastowie, gdzie Niemcy utworzyli filię obozu Durchgangslager 121. Dzięki pomocy rodziny narzeczonego udało jej się uciec z terenu fabryki.
80 lat od zakończenia II wojny światowej Związek Polskich Kawalerów Maltańskich oraz Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego uhonorowały bohaterską postawę Zofii Bogdan, wręczając jej złoty medal „pro Merito Melitensi” oraz medal „Pamiętam, pomagam”.
– Zakon Maltański niesie pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wojennych. A poświęcenie pani Zofii Bogdan, która ratowała ludzi w Polskim Wojskowym Szpitalu Maltańskim jest tego najlepszym świadectwem. Te medale, które razem ze środowiskiem powstańczym dziś przekazaliśmy na ręce naszej bohaterki, są formą wdzięczności wyrażaną przez tysiące ludzi wspierających działania naszych organizacji – podkreśla Jacek Tarnowski, prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.
– Pamiętamy o ludziach, którzy w sposób heroiczny, z narażeniem życia, nieśli pomoc bliźnim. A pani Zofia Bogdan swoją postawą powinna być wzorem dla obecnych i przyszłych pokoleń Polaków. Z potrzeby serca zrezygnowała z osobistych marzeń i zgłosiła się do szpitala, by pomagać rannym. Ta postawa altruizmu, oddania, walki o drugą osobę jest dla nas niezwykle poruszająca – zaznacza Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.